DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Parçalı Bulutlu

CAMİLERİN ELEKTRİK FATURALARI ÖDEMELERİNE ÇÖZÜM BULUNAMADI

CAMİLERİN ELEKTRİK FATURALARI ÖDEMELERİNE ÇÖZÜM BULUNAMADI
01.07.2020
80
A+
A-

Bilindiği üzere Başkanlığımıza bağlı İbadethanelerde kullanılan elektrik sayaçları ikiye ayrılmış durumda. Sayacın birisi aydınlatmalarla  diğeri ise ısıtma ve soğutma ile ilgilidir. Aydınlatma ile ilgili sarfiyatın bedeli, Diyanet İşleri Başkanlığımızın bütçesinden ödenmektedir. Ancak ısıtma ve soğutma giderlerinin karşılanması için harcamayı yapan cami  cemaati tarafından ödenmesine salık verilmiştir. Fakat ülkemiz genelinde bu hususta birçok sıkıntılar çekilmektedir. Şöyle ki;

 

Camilerde kullanılan elektrik sarfiyatları ile ilgili sayaçların ayrıştırılmaya  başlandığı andan itibaren birçok problemler oluştu. Bu problemlerin başında gelen husus, abonelikler ve sayaçların alımında ödemelerin yapılması. Camiler genelde hayırsever ve caminin bulunduğu muhitte mukim vatandaşlarımızın katkılarıyla yapıldığı için, bu tür ödemeler de yine aynı cenah tarafından karşılanmaktadır. Konuyu ülke geneli ele aldığımızda ise, her cami aynı derecede imkânlara sahip değildir. Filhakika çok zengin muhitte camiler olduğu gibi, çok fakir muhitte de camiler vardır. Hatta çok kısıtlı imkânlara sahip camilerin sayıları daha fazladır. Zira köy ve mezra camilerinin hemen hemen çoğunun maddi gelirleri hiç yoktur.

 

Diğer taraftan, imkânsızlıklara sahip camilerin bilumum harcamaları yapmada baya bir zorlandıklarını da biliyoruz. Bunun en büyük göstergesi ise, cami cemaatinin imkânlarının olmaması nedeniyle gerekli harcamaları görevli hocalarımızın kendi ceplerinden yaptıklarına şahidiz. Aydınlatma faturalarının bedelleri Diyanet İşleri Başkanlığımızın bütçesinden karşılandığını yukarıda paylaşmıştık.

Lakin genel ödemelerde çok zaman başkanlığımız tarafından gönderilen ödenekler yetersiz olduğundan bahisle  cami görevlileri cemaatine durumu intikal ettirmek mecburiyetinde kalmakta, destek alamadığı zamanda ise kendi cebine müracaat etme durumu ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

Aynı şekilde ısıtma ve soğutma faturaları mutlak surette cami cemaati tarafından ödenmek durumundadır. Ülkemiz geneli camilerin imkânsızlıkları göz önüne alındığında konu ile ilgili problemler gün yüzüne çıkmaktadır. Fazla geliri olmayan cemaatin maalesef camilerin ihtiyaçlarını gidermede pek fazla katkıda bulunamamaları nedeniyle, elektrik dağıtım şirketleri cami görevlilerini muhatap almakta, elektrik faturaları ödenmediği hallerde gerektiğinde icraya verilen yine cami görevlileri olmaktadır. Ki bu husus nedeniyle icraya verilen görevlilerin olduğu da aşikârdır.

 

Diva-Sen olarak bu konuda çözüm önerilerimiz ise; Camilerin ısıtma ve soğutma faturalarının da genel bütçeden ödenmesi cihetine gidilmelidir. Beklentimiz, biran önce bu konular problem olmaktan çıkarılmalıdır.

 

Mustafa ÇOPURSUZ

Genel Başkan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.