DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Diyanet 2020 Yılı Eğitim Görevlisi Sınav İlanı

Diyanet 2020 Yılı Eğitim Görevlisi Sınav İlanı
01.09.2020
1.682
A+
A-

D U Y U R U

Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatı dini yüksek ihtisas merkezleri ve eğitim merkezlerinde münhal bulunan aşağıda yeri, unvanı, sınıfı, derecesi ve adedi belirtilen kadrolara yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre kurum içi naklen “eğitim görevlisi” alınacaktır.

 

KADROLARA AİT BİLGİLER
BULUNDUĞU YER UNVAN SINIF DERECE BİRİM ADET
Taşra Teşkilatı Eğitim

Görevlisi

DHS 1-9 Dini Yüksek İhtisas Merkezleri 20
Eğitim Merkezleri 20
TOPLAM 40

 

I.             BAŞVURU ŞARTLARI

 1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,
 2. Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre çalışıyor

olmak,

 1. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
 2. En az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olmak,
 3. İhtisas kursu belgesine sahip olmak veya ilahiyat alanında doktora yapmış

 

II.            BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ, ZAMANI ve SINAV BAŞVURU ÜCRETİ

 1. Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından DİBBYS Programı

üzerinden “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” yapılacaktır.

 1. Adaylar, eğitim merkezleri veya dini yüksek ihtisas merkezlerindeki eğitim görevlisi kadrolarından sadece birisine başvuru
 2. Başvuru işlemini gerçekleştiren adayların, daha sonra sınavın yazılı aşaması için 80 TL sınav

ücreti ödemeleri gerekmektedir.

 1. Müracaat işlemleri ve sınav ücreti ödemeleri 09.2020 – 22.09.2020 (saat 23:59) tarihleri

arasında yapılacaktır.

 1. Ödeme işlemi, “diyanet.gov.tr” adresi üzerinden sadece kredi kartı veya banka/bankomat kartı ile gerçekleştirilecektir.
 2. Adayların sınav ücretini ödeyebilmeleri için öncelikle DİBBYS Programı üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Sınav ücretini yatıran adayların başvuruları sistem tarafından otomatik olarak onaylanacaktır.
 3. Sınav başvuru ücretini belirlenen süre içerisinde yatırmayan adayların başvuruları kabul

edilmeyecektir ve bu durumdaki adaylar sınava katılamayacaktır.

 1. Sınav şartlarına ilişkin bilgi ve belgelerin kontrolünde DİBBYS (İKYS) verileri dikkate alınacağından adayların, başvuru yapmadan önce İKYS verilerini kontrol ederek eksik bilgi ve belgelerini İKYS’ye işletmeleri/tanımlatmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında adaylardan ayrıca bir belge talep
 2. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.
 3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.
 4. Başvuru şartlarını taşımayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen/giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavda başarısız olan veya sınavı geçersiz sayılan adaylara ücret iadesi yapılmayacaktır.
 5. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul

 

III.             SINAVA İLİŞKİN TEBLİGAT VE DUYURULAR

 1. Sınava ilişkin tüm duyurular Başkanlığımız internet sitesinde “diyanet.gov.tr” ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ilan edilecektir.
 2. “Sınav Giriş    Belgesi”    alma    ve    sınav    sonuç    öğrenme    işlemleri    adaylar    tarafından

https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” adresi aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

 1. Sınav ile ilgili Başkanlığımız internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

 

IV.             SINAVIN ŞEKLİ, KONULARI, DEĞERLENDİRME ve BAŞARI SIRALAMASI

 1. Sınav Ankara’da, yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı yapılacaktır. Yazılı sınav klasik usulde yapılacaktır.
 2. Yazılı sınav tarihi müracaatların sona ermesini müteakip gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra, sözlü sınav tarihi yazılı sınav sonuçlarının açıklanması ve sözlü sınav için yapılacak gerekli hazırlıkların ardında ilan

 

3.       Yazılı Sınav Konuları:

a) Kur’an-ı Kerim e) Fıkıh
b) Arapça f) İslam tarihi ve İslam ahlakı
c) Tefsir g) Dinî ve meslekî genel kültür
ç) Hadis h) Başkanlık ve devlet memurları ile ilgili mevzuat.
d) Kelam    
 1. Sözlü Sınav Konuları;

Adaylar sözlü sınavda komisyon tarafından;

 1. Kur’an-ı Kerim (kıraat, anlam ve tefsir) (30 puan),
 2. Arapça (30 puan),
 3. Dini bilgiler (hadis, fıkıh, kelam, İslam tarihi ve İslam ahlakı) (30 puan),
 4. Başkanlık ve Devlet memurları ile ilgili mevzuat (10 puan),

konularından ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirileceklerdir.

 1. Sınava katılacakların temel ve özel yeterliklerinin tespitinde, Başkanlığımızın https://hukukmusavirligi.diyanet.gov.tr/Detay/285/diyanet-işleri-başkanlığı-personel-yeterlikleri web adresinde yayımlanan “Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatında Din Hizmetlerini Yürütenlerin Temel ve Özel Yeterlikleri” esas alınacaktır.
 2. Adaylar yazılı ve sözlü sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini (Nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı/pasaport) yanlarında bulunduracaklardır.
 3. Yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı
 4. Yazılı ve sözlü sınavlar 100 (yüz) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Sınavda başarılı olabilmek için yazılı ve sözlü sınavın her birinden ayrı ayrı en az 70 (yetmiş) puan almak gerekmektedir. Yazılı sınavda 70 (yetmiş) ve üzeri puan alan adaylar sözlü sınava çağrılacaktır.
 5. Başarı sıralamasında, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınacaktır. Eşitlik durumunda sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olana, hizmet süresi fazla olana ve doğum tarihi önce olana sıralamada öncelik
 6. Başarı sıralamasında sınav sonucu başarılı olanlardan ilan edilen kadro sayısı kadarı asıl, diğerleri de yedek olarak sıralanacaktır.

 

V.            SONUÇLARA İTİRAZ

 1. Adaylar, yazılı sınav sorularına ilişkin itirazlarını sınavın yapıldığı tarihten itibaren 7 (yedi) gün; yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise her bir sınavın sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren en geç 7 (yedi) gün içinde yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına yapacaklardır.
 2. İtirazlar, en geç 15 (on beş) gün içinde incelenerek adaya
 3. Süresi içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne ulaştırılmayan, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler ile e-mail ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

 

VI.            ATAMA İŞLEMLERİ

 1. Atamalar, başarı sırasına göre ilan edilen kadro sayısınca yapılacaktır.
 2. Atamaya ilişkin diğer hususlar ilgili birimce daha sonra ilan

 

VII.               DİĞER HUSUSLAR

 1. Başkanlık sınav ve atama sürecinin her aşamasında aday tarafından belirtilen hususlarda adaydan belge talep
 2. Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı belge verdiği ya da beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacaktır.
 3. Sınavla ilgili iş ve işlemlerde faks ve e-mail ile işlem yapılmayacaktır. Adayların ıslak imzalı ve yazılı dilekçelerini Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına ulaştırmaları
 4. Bu duyuruda yer almayan hususlarla ilgili olarak 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği hükümleri geçerlidir.

 

VIII.            İLETİŞİM

Yazışma Adresi : Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800

Çankaya/ANKARA

E-posta : persis@diyanet.gov.tr
Telefon : (0312) 295 70 00

DİB İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.