DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Az Bulutlu

Erdoğan: Kimsenin ibadethanemize karışmaya hak ve salahiyeti yok

Erdoğan: Kimsenin ibadethanemize karışmaya hak ve salahiyeti yok
03.07.2020
110
A+
A-

İstanbul Şişli’de düzenlenen Levent Camii Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz nasıl dünyanın diğer ülkelerinde kendi vatandaşlarına hizmet veren ibadethanelere karışmıyorsak kimsenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya konusunda Türkiye’ye yöneltilen ithamlara da değinen Erdoğan şöyle konuştu:

“Biz nasıl dünyanın diğer ülkelerinde kendi vatandaşlarına hizmet veren ibadethanelere karışmıyorsak kimsenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur. Ülkemize Ayasofya konusunda yöneltilen ithamlar, doğrudan egemenlik hakkımıza saldırı anlamını taşımaktadır. Biz ülkemizdeki hakim inanç grubu olan Müslümanların ve diğer dini inançlara mensup olanların da hakkını hukuku korumaya devam edeceğiz. Milyonlarca insan sadece dini inançlarından dolayı hayatlarına kastedilmesi dahil her türlü baskıya maruz kalıyor. Asıl bakılması, üzerinde durulması, tedbir alınması gereken yer burasıdır.”

Levent’teki camiye “Barbaros Hayrettin Paşa” adını verdiklerini açıklayan Erdoğan, “İnşallah İstanbul’un cami zenginliğini bir adım daha öteye taşıyacaktır. Süratle camimizi bitirip, bölgenin, tüm İstanbul’un ve tüm Müslümanların hizmetine sunacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından temel atma töreni için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir dua yaptı.

ali erbaY diyanet Erdoğan: Kimsenin ibadethanemize karışmaya hak ve salahiyeti yok 1

Erbaş duasında şu niyazda bulundu:

Ey bizleri en güzel şekilde yaratan, Din-i Mübin-i İslam’a hizmet etme şerefini bizlere bahşeden, Beytullah sevgisiyle nice camiler yapmayı nasip eden, bugün mübarek şehir İstanbul’umuzda yeni bir camiinin inşasında bizleri buluşturan yüce Rabbimiz!

Sana sonsuz hamd-u senalar olsun, şu anda imanla, heyecanla, muhabbetinle ellerimizi huzuruna açtık hamdediyoruz ediyoruz. Hamdimizi, şükrümüzü, dualarımızı, niyetlerimizi dergâh-ı ulûhiyetinde kabul eyle Allah’ım!

Kur’an-ı Kerim’in aydınlık yolundan ve Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın kutlu izinden bizleri ayırma Allah’ım!

Neslimize; yüce dinimiz İslam’ı, Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa’yı, medeniyetimizi, değerlerimizi en güzel şekilde tanıtmayı bizlere nasip eyle Allah’ım.

Ya Rab,

Her ezan-ı Muhammedi’nin ardından bizleri, sağlık ve afiyet içerisinde, kulluğun, kardeşliğin merkezi camilerimizin huzur ikliminde buluştur Allah’ım.

Bugün de burada bu Cami’mizin temelini Rahman ve Rahim isimlerini anarak açıyoruz.

Rahmetini, merhametini, inayetini bizlerden bu şehrimizden, ülkemizden ve aziz milletimizden esirgeme Allah’ım!

Ya Rabbel Alemin, temelini attığımız bu camiyi en kısa sürede bitirmeyi ve içinde ibadet etmeyi bizlere nasip eyle, şehrimize hayırlı ve mübarek eyle, emek ve gönül verenlere yardım eyle Allah’ım!

Ya Rabbel Alemin,

Dünyayı yaşanmaz hale getiren zalimlere, ümmetin birliğini, dirliğini bozmak isteyen hainlere, musibetlere, fitnelere ve tefrikalara karşı bizleri uyanık eyle, zalimler topluluğuna karşı bizlere yardım eyle Allah’ım!

Ya Rab,

Yüzyıllardır Din-i Mübin-i İslam’a hizmet etmiş, hep zalimin karşısında mazlumun yanında yer almış, kimsesizlerin, gariplerin, ezilenlerin, umudu olmuş aziz milletimize rahmetinle, nusretinle muamele eyle, milletimizi ilelebet payidâr ey Allah’ım!

İzzetimizi, şerefimizi, onurumuzu, harim-i ismetimizi çiğnetme Allahım! Mabetlerimizin göğsüne uzanan namahrem ellere,  ezanlarımızı susturmak, şanlı bayrağımızı indirmek isteyenlere fırsat verme Allah’ım!

Ya Rabbel Alemin,

Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim ve baki eyle, aramıza kin, öfke ve nefret tohumu ekmek isteyenlere fırsat verme Allah’ım

Ey Yüce Rabbimiz! Sana inandık, sana güvendik, sana tevekkül ettik. Bizleri sensiz, sahipsiz, yardımsız, kimsesiz bırakma Allahım.

Bu camimizin temelinden tamamlanmasına kadar emeği geçen, projesinden işçisine, mimarından mühemdeisine herkesten razı ol Allahım.

Ve’s Selamün ale’l Mürselin, ve’l Hamdülillahi Rabbil âlemin. el-Fatiha.

VİDEO HABER

KAYNAK: DİYANET HABER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.