DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Az Bulutlu

Diyanet Birlik Sen”FAHRİ KURAN KURSU HOCALARIMIZIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR”

Diyanet Birlik Sen”FAHRİ KURAN KURSU HOCALARIMIZIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR”
09.02.2021
4.753
A+
A-
Çok şerefli ve sorumluluğu ağır olan kutsal bir görevi ifa etmek üzere gecesini gündüzüne katarak her türlü maddi ve manevi zorluklar içinde KPSS ve DHBT sınav engellerini aşarak, Diyanet İşleri Başkanlığının hem yaz hem de kış dönemlerinde açtığı mülakat sınavlarını Bilgili, Eğitimli, Özverili, Çalışkan, Liyakatli olmaları sebebiyle başarıyla geçerek göreve layık görülen, yıllarını Kur’an hizmetine adayan Geçici Kuran Kursu Öğreticilerimiz son yıllarda hem maddi hemde manevi olarak çok zorlu bir süreçten geçiyor.
Evvela görev verilen Fahri Öğreticiler için bütçeden ayrılan ders saati sayısı azaltıldı. Akabinde görev verilen Fahri Öğretici sayısında büyük bir kısıtlamaya gidildi.
Fahri Kuran Kursu öğretici sayısı 2 yıl önce 20 bin iken, 2020 yılında bu sayı
2 binlere geriledi.
Hak ve Adalet kavramlarının kişilere ve kurumlara göre değiştiği günümüzde hakkaniyeti ve adaleti tesis etmek her Müslümanın görevi olmalı ve Sendikalarda buna göre hareket etmelidir.
Diyanet İşleri Başkanlığında her türlü ekonomik ve sosyal güvenceden yoksun,
çok düşük ders karşılığı bir maaşla çalıştırılan, İdari ve Ekonomik haklardan mahrum bırakılan, sigortası eksik yatırılan Fahri hocalarımızın maddi ve manevi haklarını vermemek, sahip çıkanları olmadığı için, sesleri çıkmıyor diye görmezden gelmek, beklentilerini sıkıntılarını duymazdan gelmek büyük bir vebal ve Peygamber övgüsüne mazhar olmuş Kuran öğreten biri için rencide edici bir davranış olduğu kanaatini taşıyorum.
Asgari Ücretin 2800 TL olduğu, hayat pahalılığının günden güne arttığı ülkemizde ne yazık ki 800-1000 TL Maaşla, yani üç kuruşa çalıştırılıp sigortasını da çeyrek ödediğimiz ve hizmetin en güzelini beklediğimiz Geçici Öğreticilerimizle ilgili bu güne kadar İdari ve Mali yönden Hak ve hakkaniyete uygun bir düzenleme yapılmamasının Diyanete yakışmadığını belirtmek istiyorum.
Başkanlığımız girişimlerde bulunarak bu görevlilerimizin Maaş, Sosyal ve Ekonomik yönden durumunu düzeltmek için acilen kanuni bir düzenleme yapılmasını sağlamalıdır.
Ayrıca bu hocalarımızın Kadroya geçmesi
için siyaset tarafından duygularının sürekli istismar edilmesi ve Kadro beklentisi içine sokularak siyasetin kapısına muhtaç edilmesi endişe verici bir durumdur.
Diyanet Birlik Sen olarak Geçici Kuran kursu öğreticilerinin aldıkları bu görevi HAK ve KADRO almak için bir basamak olarak değilde kadrolu görev almaya giden yolda MESLEKTE büyük tecrübe olarak değerlendirmeleri ve bu tecrübenin dikkate alınması için mücadele vermeleri toplum tarafından daha anlaşılır bir talep olacaktır.
Diyanet İşleri Başkanlığımız Cumhurbaşkanlığınca izni verilen kadrolara önceden olduğu gibi bir sistem dâhilinde hakkaniyete uygun olarak birikmiş nitelikli insan gücü alımlarına devam etmelidir.
Ancak Başkanlığımızın din hizmeti gibi önemli bir göreve personel
seçerken nitelikli personel istihdamında sadece Mezuniyete göre dağılım yapması Hafızlarımızın dışarda kalmasına sebep olurken Fahri hocalarımızın Tecrübesinin dikkate alınmadığını liyakatin, çalışmanın, emek vermenin bir kıymetinin olmadığını düşündürüyor.
Bunun için Diyanet Birlik Sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığınca alınacak görevli seçiminde Geçici Kuran Kursu Öğreticilerinin emeğinin karşılığı olarak görev yaptığı her yıl için bir TECRÜBE puanı verilmesi hakkaniyete daha uygun bir yaklaşım olacaktır.
Fahri hocalarımızın Kadro talepleri ise Başkanlığımızın personel alım politikaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığının ve Siyasi iradenin tasarrufuyla ele alınması gereken bir konudur. 07.02.2021
Kenan Ak
Diyanet Birlik Sen
Genel Başkanı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.