DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Geçici Kur’an Kursu Öğreticilerinin Mağduriyetleri Giderilmelidir !

Geçici Kur’an Kursu Öğreticilerinin Mağduriyetleri Giderilmelidir !
20.06.2021
517
A+
A-
Diyanet Birlik-Sen tarafından Geçici Kur’an Kursu Öğreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin bir rapor hazırlandı. İlgili rapor Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ’a sunulacak .
İşte o rapor ; 
Çok şerefli ve sorumluluğu ağır olan kutsal bir görevi ifa etmek üzere gecesini gündüzüne katarak her türlü maddi ve manevi zorluklar içinde KPSS ve DHBT sınav engellerini aşarak, Diyanet İşleri Başkanlığının hem yaz hem de kış dönemlerinde açtığı mülakat sınavlarını Bilgili, Eğitimli, Özverili, Çalışkan, Liyakatli olmaları sebebiyle başarıyla geçerek göreve layık görülen, yıllarını Kur’an hizmetine adayan Geçici Kuran Kursu Öğreticilerimiz son yıllarda hem maddi hemde manevi olarak çok zorlu bir süreçten geçiyor.
Evvela görev verilen Fahri Öğreticiler için bütçeden ayrılan ders saati sayısı azaltıldı.
Akabinde görev verilen Fahri Öğretici sayısında büyük bir kısıtlamaya gidildi. Fahri Kuran Kursu öğretici sayısı 2 yıl önce 20 bin iken, 2020 yılında bu sayı 2 binlere geriledi. Şu an daha bu rakam düşmüş durumda.
Başkanlığımızda görev verilen en mağdur kesimi oluşturan Geçici görevli istihdamı ve görevlendirilen personelin özlük ve mali haklardan yoksun bir şekilde çalıştırılması Diyanetin sunmuş olduğu din hizmetine ve hakkı tutup kaldırma misyonuna uygun düşmemektedir.
Diyanet İşleri Başkanlığında her türlü ekonomik ve sosyal güvence den yoksun olarak çalıştırılan geçici görevliler,
Çok düşük ders karşılığı bir maaşla çalıştırılmaktadır.
Özlük idari ve Ekonomik haklardan mahrumdurlar.
Aylık olarak yatması gereken Sigorta ücretleri eksik yatmaktadır.
Maddi ve manevi bütün haklardan mahrumdurlar.
Bütün bunların karşısında İdarecilerimizin tutumu ise can acıtıyor.
Geçici görevlilerimizin hak ettikleri beklentilerini, sıkıntılarını görmezden geliyorlar.
Zorlamı çalıştırıyoruz şartları bilerek bu görevi kabul ettiler!! Etmeselerdi. Yapmasalardı. Görev almasalardı diyerek vijdanlarını temize çıkarıyorlar.!!
Peygamber övgüsüne mazhar olmuş Kuran öğreten birisinin çalışma şartlarını en uygun şekle dönüştürmek Özlük ve mali haklarını düzgün hale getirmek idareci olarak başta benim görevim demiyorlar.
Etmeselerdi. Yapmasalardı. Görev almasalardı diyerek işin içinden kolayca sıyrılıyorlar.
Asgari Ücretin 2800 TL olduğu, hayat pahalılığının günden güne arttığı ülkemizde ne yazık ki 800-1000 TL maaşla, yani üç kuruşa çalıştırılıp sigortasını da çeyrek ödediğimiz ve hizmetin en güzelini beklediğimiz Geçici Öğreticilerimizle ilgili bu güne kadar İdari ve Mali yönden Hak ve hakkaniyete uygun bir düzenleme yapılmamıştır.
Sayın Başkanım
Bu sebeple Geçici Kuran Kursu Öğreticileri ve Vekil İmam Hatipler için İlgili Kurumlar nezdinde yeniden girişim başlatmanızı ve aldıkları ücretin en az asgari ücret seviyesine çıkarılması için şahsınızdan girişimlerde bulunmanızı talep ediyoruz.
Başkanlığımız girişimlerde bulunarak bu görevlilerimizin Maaş, Sosyal ve Ekonomik yönden durumunu düzeltmek için acilen kanuni bir düzenleme yapılmasını sağlamalıdır.
Ayrıca bu hocalarımızın Kadroya geçme konusu siyaset tarafından sürekli istismar edilmekte ve Kadro beklentisi içine sokularak siyasetin kapısına muhtaçlar görüntüsü verilmesi endişe verici bir durumdur.
Diyanet Birlik Sen olarak Geçici Kuran kursu öğreticilerinin aldıkları bu görevi HAK ve KADRO almak için bir basamak olarak değil de kadrolu görev almaya giden yolda MESLEKTE BÜYÜK TECRÜBE olarak değerlendirmeleri ve bu tecrübenin Başkanlığımızca dikkate alınması hakkaniyete daha uygun olacaktır.
Ayrıca Fahri Öğreticiler ile ilgili TBMM bekleyen kanun teklifinin bir an önce gündeme alınmasını ve olumlu sonuçlanması için çaba sarf edilmesini Diyanet Birlik Sen Olarak istiyoruz.
Ayrıca Başkanlığımızın din hizmeti gibi önemli bir göreve personel seçerken nitelikli personel istihdamında sadece Mezuniyete göre dağılım yapması Hafızlarımızın katagori dışında kalmasına sebep olurken Fahri hocalarımızın da Tecrübesinin dikkate alınmaması Kurumun liyakate ve tecrübeye önem vermediği şeklinde tezvirata sebep olmaktadır.
Bu sebeple Diyanet Birlik Sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığınca bundan sonraki personel seçiminde Geçici Kuran Kursu Öğreticilerinin emeğinin karşılığı olarak görev yaptığı her yıl için bir TECRÜBE puanı verilmesi ve ona göre katagori belirlenmesi hakkaniyete daha uygun bir yaklaşım olacaktır.
DİYANET BİRLİK SEN GENEL MERKEZİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.