DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Osmaniye İl Müftülüğü Vekil İmam Hatip Alım İlanı

Osmaniye İl Müftülüğü Vekil İmam Hatip Alım İlanı
11.06.2021
231
A+
A-

Osmaniye İl ve ilçe Müftülüklerine bağlı camilerde İmam-Hatip veya Müezzin-Kayyım olarak görev yapmakta iken askerlik, aylıksız izin, yurtdışı görevlendirme, geçici görevlendirme vb. nedenlerle görevden ayrılan/ayrılacak olan veya uzaklaştırılan cami görevlilerinin yerine ilgi kanun, yönetmelikler ve yazı uyarınca yarışma sınavı ile açıktan Vekil İmam-Hatip ve Vekil Müezzin-Kayyım ataması yapılacaktır.
A- SINAVA KATILMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR
1 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki şartları taşımak,
2 Vekil İmam Hatiplik için en az İmam-Hatip Lisesi ya da İlahiyat Ön lisans veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmak.
3 Vekil Müezzin Kayyımlık için en az İHL mezunu veya lise mezunu + hafız olmak (İHL mezunu olmayanların hafız olması şarttır).
4 İmam Hatiplik veya Müezzin Kayyımlık yapmaya mani bir özrü bulunmamak.
5 2020 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP124; önlisans mezunları için KPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak,
6 Yukarıdaki şartları taşıyanlar ve halen vekil olarak görev yapanlar da başvuruda bulunabileceklerdir. B- BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
1 T.C. kimlik numaralı kimlik belgesi aslı ve fotokopisi,
2 Mezuniyet durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınmış olan denklik belgesi), Adayların, ibraz ettikleri mezuniyet belgeleri ile sahip oldukları puan türlerine ait (ortaöğretim mezunlan için KPSSP122, ön lisans mezunları için KPSSP123 ve lisans mezunları için KPSSP124) KPSS mezuniyetlerinin aynı olması gerekmektedir.
3 Varsa Hafızlık Belgesi ( İmam-Hatip Lisesi mezunu olmayıp lise mezunu ve hafız olan aday için Hafızlık Belgesi gereklidir.)
NOT: Lise mezunu ve hafız olan adaylar sınavı kazanmaları halinde sadece Vekil Müezzin-Kayyım ihtiyacı olduğunda görev verilecektir,
4 Sınav Başvuru dilekçesi. (İl Müftülüğünde doldurulacaktır.)
5 Başvuru için gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

C- BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI
1 Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, başvuru formunu doldurarak istenen belgelerle birlikte Osmaniye il müftülüğüne 14.06.2021-29.06.2021 tarihlerinde mesai bitimine kadar şahsen müracaat edeceklerdir. (Adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, yurtdışından veya askerlik görevini yerine getirmekte olanlardan sınava başvuracak adaylar adına ikinci şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir.)

2 Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.
3 Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.
4 Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.
D- SINAV İŞLEMLERİ, SINAVIN YERİ, TARİHİ, SAATİ VE KONULARI
1 Sınav, İlimiz Müftülüğünde yapılacaktır.
2 Sınav tarihi ve saati, başvuruların alınması ve sınav için gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra 05.07.2021 tarihinden itibaren liste halinde http://osmanive.divanet.gov.tr/ adresinden duyurulacaktır.
3 Adaylar, sınava girerken kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklardır.
4 İlan edilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş sayılacak ve adaya ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.
5 Sınav Konulan:
a Kur’an-ı Kerim, (70 puan)
b Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan) c Hitabet, Ezan ve ikamet. (10 puan)
E- DEĞERLENDİRME, BAŞARI SIRALAMASI VE SINAV SONUÇLARI
1 Adaylar sınav konularından 100 tam puan üzerinden değerlendirilecektir.
2 Sınavda başarılı sayılabilmek için sınav komisyonu üyelerinin her birinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması gerekmektedir.
3 Başarı sıralaması sözlü sınav puanı esas alınarak yapılacaktır. Sözlü sınav puanların eşit olması halinde sırasıyla KPSS puanı yüksek olana, KPSS’ye katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.
4 Sınav sonuçları, işlemlerin tamamlanmasının ardından http://osmanive.divanet.gov.tr/ adresinden ilan edilecek olup tebligat yerine geçecektir. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
F- SIRASI GELDİĞİNDE ATANMAYA HAK KAZANANLARDAN İSTENECEK BELGELER
1 İş Talep Formu, (Müftülükten temin edilecek ve Fotoğraf yapıştırılmış olacak)
2 T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanı fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)
3 2020 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP124; önlisans mezunları için KPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 60 (altmış) puan aldığına dair belge,
4 Atamaya esas mezuniyet belgenin fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)
5 Varsa hafızlık belgesi fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)
6 Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge,
7 Adli sicil kaydı,
8 Mal Bildirimi belgesi (Müftülükten temin edilecek)
G- ATAMA İŞLEMLERİ
1. İlimiz ve ilçelerinde boş olan veya boşalacak olan İmam-Hatip veya Müezzin-Kayyım kadrolarına başarılı olanlar arasından en yüksek puan alandan başlamak suretiyle sırası gelenin vekil ataması yapılacaktır.
2. Halen vekil olarak görev yapanlar arasından sınava girenler sıralamaya tabi tutulacaklar. Ancak sırası gelen adayların, mevcut görevini tamamlamadan yeniden ataması yapılmayacağı gibi görev süreleri bitmeden görevinden ayrılanların (istifa edenlerin) ataması da yapılmayacaktır.
3. Sırası gelen adaya telefonla ulaşılacaktır. Bu sebeple numarasını değiştiren adaylar İlimiz Müftülüğünde vekil görevlendirme işlemlerini takip eden personele ulaşarak bilgi güncellemelerini  yaptırmaları gerekmektedir. Aksi halde kendisine telefonla ulaşılamaması halinde sırası geçmiş olacaktır.
4. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı bulunan, tespit edilen veya yapdan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda haklarında olumlu netice alınamayanlar, sınavı kazansalar veya atamaları yapılsa bile başarısız sayılacaklar ve atamaları yapılanların görevine son verilecek olup, her hangi bir hak talebinde bulunamayacaklardır.
H- DİĞER HUSUSLAR
1 Sınav işlemleri süresince adayın beyanı esas alınacaktır. Müracaat evrakı eksik olanlar ile sınav öncesi, sonrası ve atama sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu durumun sınavdan sonra tespit edilmesi halinde ise bu kişilerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak; atamaları yapılmış olsa dahi atamaları iptal edilecek ve bu kişiler hiçbir hak talep edemeyeceklerdir.
2 Sınav ve atama sürecinde İl Müftülüğümüzün internet sitesinde yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Ayrıca bildirim yapılmayacaktır.
3 Sınav ile ilgili süreçte ve sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelen talimatlar bağlayıcı olacağından Başkanlık talimatları doğrultusunda işlem yapılacaktır.
4 Bu sınav ile ilgili hususlar, ilgili mevzuat çerçevesinde bu sınavı gerçekleştirecek olan Sınav Kurulu tarafından değerlendirilecektir.
5 Bu Sınav bir sonraki sınava kadar geçerli olacaktır.
I. İLETİŞİM
Alibeyli Mahallesi Palalı Süleyman Caddesi Nu : 7 – OSMANİYE
İnternet Adresi: http://osmaniye.diyanet.gov.tr
e-posta : osmaniye@diyanet.gov.tr
Telefon : (0328) 812 1092 – 814 10 92
Faks : (0328) 814 4767

YORUMLAR