Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SENİ NEDEN ARAYAYIM
Horasan’ın meşhur valisi Abdullah bin Tahir, iyi bir idarecidir. Vali olunca ister istemez hata yapar, zulüm de işler. Nitekim bir gece bekçiler bir suçlunun sokaklardan birine dalarak kaçtığını görürler. Peşine düşen bekçiler sokakta önlerinde yürüyen Heratlı masum bir demirciyi, “Kaçan sendin” diyerek yakalayıp suçlular arasında valinin huzuruna çıkarırlar. Vali soruşturma gereği duymadan emir verip :
”Hepsini atın zindana. İnsanları rahatsız etmek neymiş anlasınlar” der.
Demirciyi de zindana atarlar. İncinmiş gönülle beddua eder:
”Rabbim, beni evimde uyutmayanları sen de evlerinde uyutma!” Der.

O sırada yatağına uzanan vali ise, uykuya dalar müthiş bir sarsıntı ile uyanır. Hemen fırlar yatağından, bakar ki deprem filan yok. “Şükürler olsun rüyaymış” diyerek tekrar uzanır. Aynı sarsıntıyla sabaha kadar demirci zindan da uyuyamaz zalim vali de evinde uyuyamaz.
İnsaflı vali, “Bunda bir hikmet olabilir, birine bir zulüm mü yaptım acaba?”, diyerek hapishane müdürünü çağırtıp sorar.
” Sabaha kadar uyuyamadım. Bir mazlumun bedduasını mı aldım acaba” der.
Hapishane Müdürünü çağırtır. Müdür demirciden işittiği mahpusun duasını anlatır.
“Hemen o demirciyi getirin” der.
Vali, demircinin suçsuzluğunu öğrenip özür diler. Serbest bırakırken:
” Başına böyle bir iş gelirse hemen beni ara” der. Demirci ise:

”Seni neden arayayım? Bana zulmeden sen değil misin? Ben seni değil, senin zulmünden kurtaranı arar, müracaatımı yine O’na yaparım. Zira O (cc), senin evini sallamasaydı sen beni aramayacak, zulmünü sürdürmekten geri kalmayacaktın”.
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi