Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/B SÖZLEŞMELİ POZİSYONDA ÇALIŞANLARIN MERAKI GİDERİLEMEDİ
#1
Genelde tüm kurumlarda özelde ise Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 4/B Sözleşmeli statüde çalışan on binlerce devlet memurlarının durumları birçok defa dillendirilmiş olmasına rağmen, sorulara cevap verilmemesi ciddi manada hoşnutsuzluk oluşturmaya devam etmektedir. Kamuda çalışanlar arasında birçok manada ayrımcılığa tabi olan devlet memurları, haklı olarak söz konusu ayrımcılığın mantığını anlamak istemektedirler. Şöyle ki;
Kurum çalışanlarının bir kısmı 4/A diye nitelendirilen pozisyonda çalışmakta, bu kategoride çalışanların tayin-nakil, görevde yükselme ve yurtdışı görevlendirilmelerinde, ayrıca kurumun sunduğu özel haklardan yararlanma haklarına sahipken; aynı kurumda aynı işi yaptıkları ve aynı şartlarda görev aldıkları halde, bazı uygulamalarda ayrıcalık yaşadıkları hususu maalesef çözüme kavuşmuş değildir. Zira 4/B Sözleşmeli olarak tarif edilen ve sayıları azımsanamayacak kadar çok olan devlet memurlarının tayin-nakil, görevde yükselme, yurtdışı görevlendirilmeleri ve özlük haklarındaki farklılık, çalışma barışını da zedelemiş durumdadır.
Ancak, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarında da bilindiği gibi, Öğretmenlerde kadrolu statüye geçmenin 4+2 olarak belirtilmesinden sonra, bu hususta Diyanet İşleri Başkanlığında görev alacak olanların da aynı şartlarda görev yapacakları kesinlik kazanmış durumda. Lakin uzun zamandan beri sözleşmeli olarak görev yapanların durumu ne olacak sorusunun cevabı henüz açıklığa kavuşturulmuş değil. Bu ise söz konusu statüde çalışanların görevde azim ve gayretlerini olumsuz yönde etkilemektedir.
En azından, madem bundan sonra görev alacak olanların dört yıl çalıştıktan sonra kadrolu pozisyona geçecekleri, aynı yerde iki yıl daha çalıştıktan sonra ancak tayin ve nakil taleplerinde bulunabilecekleri tespit edildiğine göre, daha önce aynı statüde çalışanlar da mezkûr uygulamadan faydalanabilecekler mi? Görevde yükselme sınavlarına girebilecekler mi? Dolayısıyla Dini Yüksek İhtisas Merkezlerine gidebilme şansları olacak mı?
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen olarak, 4/B Sözleşmeli pozisyonda çalışanların söz konusu konularda beklentilerinin karşılanması hususunu önemsiyoruz.
 
Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve
Dive-Sen Genel Başkanı
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi