Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diyanet Bir-Sen : İSTİKLAL MARŞI’NIN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.
#1
 Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 12 Mart 1921’de kabul edilen İstiklal Marşı’nın yıldönümü ve Mehmet Akif’i anma günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
[Resim: 2bBmHE4TOqaLsL6s.png&w=745]
       Hasan Türüt’ün kutlama mesajı şöyle:
       “İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 98. Yıl dönümü kutlanıyor. Türk Milletinin, vatanını parçalamak, bayrağını göklerden indirmek ve semalardan ezanını susturmak isteyen emperyalizme karşı yokluk ve yoksulluk içinde varlık mücadelesi verirken ümidini kaybetmemiştir. Bu zor günlerde Mehmet Akif Ersoy gibi bir mütefekkir, şair ve vaiz ortaya çıktı. Kurtuluş savaşının en heyecanlı günlerinde camilerde verdiği vaazlarıyla toplumu bir araya getirmeyi başardı. O, toplumun milli duygularını coşturan ve milleti bir nokta da buluşturan büyük bir şahsiyettir.
       Vatan topraklarının düşman işgaline uğradığı günlerde Anadolu’da bir meşale yandı. Bu meşale Anadolu’nun emperyalizme karşı duruşunu gösteriyordu. İstiklal Marşı, vatan sevgisinin, inancın eseridir. Bu nedenle böyle bir marşın hazırlanması akla gelmiş ve ordu için yazılmasına karar verilmiştir.  
       İstiklal Marşı, milletin ortak duygularına tercüman olması bakımından önemlidir. Bu gaye ile düzenlenen yarışmaya dönemin Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine girdi. Bu şiiri Türk Ordusuna adamıştır. Akif’in yazdığı şiir yarışmada birinci olmuş, para ödülünü de almamıştır.  12 Mart 1921 tarihinde Milli Marş olarak kabul edilmiştir.
       Milli duygularımızı coşturan mısraların sahibi Mehmet Akif Ersoy, ilim, kültür ve fikir adamı olarak Türk gençliğinin Müslüman kimliğine uygun şekilde yetişmesi ve yaşaması çalışmış, bu arzularını dile getirmiştir. Asım’ın Nesli bu arzulardan biridir. İstiklal Marşı bizim tarihimizdir. Akif, değerlerimizi, kahramanlığımızı 10 kıtalık şiirine sığdırabilmiş ender bir şahsiyettir. Bu nedenle İstiklal Marşı’na sadece Marş gözüyle bakmamak lazım. O Marş, bunların çok ötesinde, Türk Milletinin ruhunun derinliklerine hitap eden bir kahramanlık destanıdır. Bu Marş, Türk Milletinin emperyalizme cevabıdır. İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. Yılında Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz.”
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi